ww.sbiram.cz - oborový portál pro sběratele
www.sbiram.cz - filatelie -filokartie - numismatika
Useful links
Úvodní stránka > Zajímavosti > Odešel Oldřich Kulhánek

Odešel Oldřich Kulhánek

Praha - Ve věku 72 let náhle zemřel 28.ledna 2012 známý malíř, grafik a ilustrátor Oldřich Kulhánek, mimo jiné autor vynikající podoby současných českých bankovek.

Oldřich Kulhánek (26. února 1940 Praha – 28. ledna 2013) byl český malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a pedagog. Odešel autor grafické podoby současných českých bankovek a uznávaný tvůrce mnoha českých poštovních známek. Výtvarná studia započal na Výtvarné škole v Praze. Od roku 1958 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru a pod vedením profesora Karla Svolinského. Léta strávená na škole pod jeho vedením se stala základem jeho umělecké kariéry. Na počátku 70. let byl zatčen a vězněn za hanobení tváře Stalina v některých svých grafických listech. Po tehdy Státní bezpečností vykonstruované kauze, nastalo v jeho tvorbě období totálního zákazu výstav, spolupráce s nakladateli a zákazu publicity.
Po měsíčním věznění byl propuštěn a po celé dva roky každých čtrnáct dnů vyslýchán. Tato kafkovská situace občana K. trvala do konce roku 1972. Přesto, že rozhodnutím prezidenta byly paragrafy, za které byli spolu s J.Krejčím žalován, amnestovány, konalo se 5. 7. 1973 líčení u Obvodního soudu pro Prahu 10.
V nehorázné frašce hodné Haškova Dobrého vojáka Švejka na lavici obžalovaných "usedlo" jeho 11 grafických listů a kolegových devět grafik. Oba statovali jako svědkové obžaloby. Grafiky byly odsouzeny soudcem Petrem Stutzigem k likvidaci. Indiskrecí jednoho z přísedících tohoto tribunálu se později dozvěděl,že jejich odsouzené grafiky byly ušetřeny likvidace, čímž se rozumělo upálení. Páni soudci
si je rozebrali, tedy ukradli. Oldřich Kulhánek k tomu říká: "Tehdy jsem pochopil, že životní situace, byť tragická, nikdy nepostrádá špetku humoru, pravda, většinou velice černého".
Po pádu režimu se jeho situace změnila. Od devadesátých letech pracoval na návrzích nových českých bankovek a do dnešních dnů se spolupodílel i na řadě českých poštovních známek.
Je držitelem řady ocenění z mezinárodních výstav a bienále. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha světových sbírkách. V loňském roce mu vyšla reprezentativní publikace výtvarných návrhů a realizací poštovních známek Oldřich Kulhánek - Známková tvorba.

  "Můj názor, mé přesvědčení je, že umělec by měl ve své práci podat zprávu o sobě, o čase a místě, kde žije. Umělec by měl odkrývat přetvářku (či lež) establishmentu, odhalovat, co se děje s člověkem, manipulaci a dehumanizaci člověka. Umělec by měl podat zprávu o duši současníka."  

Motto: Oldřich Kulhánek

 

 


Od 26. února 2013 budou u přepážky č. 29 na hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze v prodeji pamětní listy Známkové tvorby č. 31 na téma „Pocta Oldřichu Kulhánkovi“. Na PLZ je použita příležitostná známka k. č. 601 (Majestát Rudolfa II., nom. 26,- Kč), s otiskem denního razítka pošty Praha 1 s obrazovou částí „Známková tvorba“ s datem 26. 2. 2013. Na PLZ bude otisk kašetu, s textem „POCTA OLDŘICHU KULHÁNKOVI 26. 2. 1940 – 28. 1. 2013“.
Náklad 2.100 ks, pořadová čísla 67901 - 70000. Prodejní cena 30,- Kč.

 

zdroj:cpost.cz

 

 
Autor: Apa © Sbírám.CZ s.r.o.
Nahoru Tisknout
Provozovatelem tohoto webu je Sbírám CZ s.r.o.